FAQ
Často kladené otázky

Nejčastější otázky

Používání systému - více ...

Z čeho se systém skládá - více ...

Princip fungování - více ...

Použítí systému - více ...

Spotřeba vody - více ...

Princip ochlazování - více ...

O kolik stupňů lze snížít teplotu - více ...

Použítí ve větru - více ...

Jaký model pumpy ? - více ...

Upevnění systému - více ...

Údržba systému - více ...

Vodnní kámen - více ...

Lino systém chlazení otevřených prostor

Co je ve skutečnosti Lino systém chlazení?
Je to systém rozprašování vody ve velmi drobných, mikronových částicích za pomoci vysokotlakové vodní pumpy, vysokotlakových trubek a speciálně navržených mikronových vodních trysek.
Jak se systém používá?
Lino systém se může použít na chlazení otevřených prostorů a nejvíce na: terasy, bazény, pláže, zahrádky a otevřené prostory, které slouží na jiné účely. Tento systém se používá i na zvlhčování vzduchu v uzavřených prostorách například: ve vydavatelstvích knih, v halách, v textilním průmyslu, dřevařském, papírenském, tabákovém a jiném průmyslu. Vedle toho se systém používá i k zavlažování vinných sklípků, chlazení a zvlhčování příbytků pro zvířata. Tento systém může také znatelně snížit množství prachu ve vzduchu nebo neutralizovat nepříjemné zápachy.
Z čeho se skládá chlazení Lino systému?
Systém se skládá z vysokotlakové pumpy, vysokotlakových flexibilních trubek, inox trysek, inox nebo niklového vodního vybavení a mikronových vodních filtrů.
Jaký je princip našeho systému?
Voda z vodovodní sítě se nejprve čistí přes vodovodní filtr, kterou pumpa vstřikuje do trubek pod tlakem 70 bar (pracovní tlak vody v systému) a rozprašuje přes trysky na drobné částečky, menší než 6 mikron (s trubkami o průměru 0,2mm). Automaticky se vedle pumpy povinně staví odvodňovací ventil.
Jak použít Lino systém na chlazení terasy a otevřených prostorů?
Na terasách se řada trysek připevňuje na vnější stranu markýzy (nebo na kterékoli straně terasy) a trysky se namíří kolmo směrem dolů a trochu směrem ven. Tím se dosáhne několik jedinečných efektů: vytváří se bariéra přístupu teplého vzduchu na terasu a zároveň se chladí vzduch na terase. Kromě toho se tím značně snižuje množství létajícího hmyzu, stejně tak i prachu a smogu na terase.
Jaká je spotřeba vody?
Spotřeba vody závisí na kapacitě systému a průměru trysky. Například: průměr trysky 0,2mm – spotřeba cca 4,5t/h; průměr trysky 0,15mm – spotřeba cca 3t/h.
Jak se vzduch může ochlazovat pomocí rozstřiku vody?
Na adiabatickém principu chlazení vody. K tomu, aby se odpařil 1 litr vody, je potřeba odebrat vzduchem kolem 700W tepelné energie. Trysky o průměru 0,2mm mají kapacitu rozstřikování vody 4,5 l/h, a proto je většinou mezi nimi vzdálenost 75 cm. Trysky se ale mohou vyskytovat i v jiných vzdálenostech.
O kolik stupňů může systém snížit teplotu na terase?
Hodnoty se určují podle tabulky se zanesenými optimálními hodnotami. Ale je potřeba vzít v potaz i dodatečné faktory jako jsou: oscilace v teplotě, síla větru, která je nejdůležitějším faktorem, na kterém je systém všeho všudy postaven. Pokud jsou trysky rozmístěné a namontované správně tak, aby se maximálně využila kapacita pumpy a izoloval se vzduch, který byl ochlazen, tehdy snížení teploty má sekundární úlohu oproti příjemnému pocitu svěžího prostoru. Systém musí být samozřejmě v provozu.
Používá se systém pouze ve dne?
Systém se nejprve používá v horku, když slunce ohřívá vzduch, ale s dobrým osvětlením se může systém velmi atraktivně používat i v noci (pomocí časovače).
Může se systém využívat i během vanutí větru?
Vítr rozprašuje „mlhu“, proto se systém nepoužívá. Ani není potřeba, aby systém fungoval, protože vítr přináší příjemnou atmosféru na terasu i bez systému.
Jak se vybere odpovídající model pumpy?
Pumpy se rozlišují podle kapacity vody, kterou mohou vstříknout do systému za jednu minutu. Výběr pumpy se doporučuje podle tabulky s číslem trysky na jednu pumpu, jinak řečeno, podle průměru trysky i čísla trysky, který si sami přejete.
Kam umístit pumpu a co je nutné k tomu, aby se spustila?
Pumpy se umisťují do uzavřeného prostoru, aby nebyly vystaveny nepříznivým podmínkám počasí a jiným venkovním podmínkám. I když nejsou pumpy příliš hlučné, doporučuje se, aby byly umístěny mimo prostor, který se chladí (samozřejmě pokud se to týká terasy restaurace, bazénu, atd.). Důležité je napojení na vodu a elektrický proud, jakožto i odvádění vody (která vytéká z trubky během provozu systému). Pumpa může být vzdálena i 20 metrů od systému, ale důležité je se zaměřit, aby výškový rozdíl nebyl příliš veliký.
Existují pouze trysky o průměru 0,2mm?
Ne. Vedle inox trysek, které jsou standardní pro chlazení, existují i inox trysky o průměru: 0,1mm; 0,3mm; 0,4mm; 0,5mm; 0,6mm; 0,7mm a 0,8mm.
Na co se používají trysky ostatních průměrů?
Menší průměry se používají, pokud se chce snížit viditelná „ mlha“, jinak řečeno kapacita trysky. Ostatní průměry slouží na zvětšení kapacity osvěžování nebo pro různé efekty.
Je možné změnit směr trysek, když už se namontují?
Ano. Některé trysky se mohou dokonce i uzavřít, ale je potřeba dávat pozor na minimální množství trysek, které jsou určené pro dotyčnou pumpu.
Jakým tlakem se mohou zatížit flexibilní trubky?
Vysokotlakové flexibilní trubky mohou být maximálně zatížené tlakem 140 bar.
Jak se upevňují trubky systému?
Trubky se upevňují za pomoci inox-gumových svorek a šroubů.
Jak se spojují trubky v systému?
Za pomoci rychle - spojovacího vybavení, které může být niklované nebo mosazné.
Je možná i větší délka systému s adekvátně zvolenou pumpou?
Je možná, ale tehdy se u systému, který má větší délku než 40 metrů, doporučuje namontovat T-zařízení doprostřed systému na spoj pumpy. Pokud je to jen možné, doporučuje se i na délky od 30 metrů a výše.
Co se rozumí pod pojmem udržování systému?
Udržováním systému se rozumí příležitostní výměna vložky vodního filtru, čistění trysek od vodního kamene a výměna oleje v pumpě podle podmínek v návodu.
Jak se často vyměňuje olej v pumpě?
První výměna oleje je po 50 hodinách. Každá další je až po 200 hodinách. Pro výměnu se používá olej 75W-90.
Jak vyřešit problém s vodním kamenem?
S ohledem na to, že systém využívá studenou vodu za velkého tlaku, vodní kámen se usazuje pomaleji. I přesto je po čase nutné očistit trysky od vodního kamene, i když to velmi záleží na kvalitě a tvrdosti vody v dané lokalitě. Trysky se odmontují od vybavení, umístí se do nádobky s octem a po několika hodinách se vyndají. Až poté co se dobře umyjí, se vrátí nazpět do zařízení.